mrcng.pl
mrcng.pl to wypadkowa moich projektów. Projektowanie stron, prowadzenie firmy, branża kreatywna.

Czy AI zastąpi ludzi?

Sztuczna inteligencja (AI) jest jednym z najgorętszych ostatnio tematów w sieci. Choć AI jest z nami od dłuższego czasu, dopiero firma OpenAI rozbiła bank udostępnionym niedawno narzędziem imitującym czat ze sztuczną inteligencją (ChatGPT). ChatGPT nie tylko jest w stanie imitować rozmowę, ale bez problemu radzi sobie (co mnie bardzo cieszy) z pisaniem kodu. Kolejne dni pokazują, że twórcy wytężają siły i co chwile udoskonalają swój produkt.

Czyżby historia działa się na naszych oczach? Już teraz pojawiają się informacje z całego świata, że w Kolumbii sędzia wydał wyrok powołując się wnioski płynące z jego konwersacji z ChatGPT, ChatGPT zdał egzamin na studia, ChatGPT napisał naukowy esej itd. A to dopiero początek! Czy AI naprawdę może zastąpić ludzi? I jak wpłynie to na społeczeństwo?

AI w firmie, w domu – AI obok Ciebie

Powoli zmieniają się realia oraz sposób w jaki działają firmy i gospodarka. AI wykorzystuje sztuczne sieci neuronowe, algorytmy uczenia maszynowego i sztuczną inteligencję do tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Firmy, które wykorzystują AI, są w stanie wyeliminować błędy i przyspieszyć procesy, tworzyć szybciej nowe produkty i usługi. AI może również pomóc w optymalizacji procesów zachodzących w przedsiębiorstwach, co przełoży się na ograniczenie kosztów, większe zyski itd.

AI tak naprawdę jest z nami od dawna. Inteligentne lodówki, odkurzacze, kosiarki, systemu auto-robotyczne, inteligentne domy, systemy kontroli oświetlenia, systemy ogrzewania. Sztuczna inteligencja pozwala zautomatyzować wiele czynności, które wcześniej wykonywali ludzie.

Microsoft vs Google na polu bitwy (AI) – kto wygra?

Microsoft i Google są jednymi z największych graczy na rynku AI. Microsoft po wejściu w współpracę z firmą OpenAI chce zaimplementować ChatGPT w wersji 4 w swojej wyszukiwarce Bing i tym samym urwać większy kawałek tortu, który na tę chwilę zdominowało Google. Gigant z Mountain View nie pozostaje dłużny, 20 godzin temu opublikowali wiadomość, że niebawem opublikują swoją wersje czatu pod nazwą Google Bard.

Kto wygra? Ciężko powiedzieć. Obserwuję te wydarzenia z ogromnym zapałem. Jestem już płatnym subskrybentem ChatGPT Plus i z niecierpliwością czekam na Google Bard. Rywalizacja dwóch gigantów z pewnością przyspieszy rozwój AI i kwestią czasu jest pojawienie się kolejnych, nowych inteligentnych narzędzi, które usprawnią naszą pracę… a być może ją zastąpią…