mrcng.pl
mrcng.pl to wypadkowa moich projektów. Projektowanie stron, prowadzenie firmy, branża kreatywna.

Lorem ipsum – (chyba) idealny wypełniacz tekstu

Zlecenie do zrobienia, ale nie ma materiałów, nie ma tekstów – w zasadzie nie ma nic. Każdy z nas przerabiał ten temat pewnie wiele razy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zaprojektować layout np. strony głównej nie mając tekstu, ani zdjęć? Wyjścia są dwa. 

a) improwizacja – jeśli znamy branżę, temat i projekt to możemy użyć wyobraźni i nanieść teksty zbliżone do tych, które później docelowo trafią na stronę (jeśli zostaną opracowane… nie raz nasze teksty zostały na stronie na stałe, ale to tak na marginesie)

b) wypełniacze tekstu – jeśli nie mamy zielonego pojęcia o firmie i o branży to można posiłkować się wypełniaczami tekstu (ang. dummy text).

Oczywiście najpopularniejszym wypełniaczem tekstu wśród grafików, freelancerów jest „Lorem ipsum…„. Za wikipedią podam tylko:

Lorem ipsum – tekst składający się z łacińskich i quasi-łacińskich wyrazów, mający korzenie w klasycznej łacinie, wzorowany na fragmencie traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” (De finibus bonorum et malorum) napisanego w 45 r. p.n.e. Tekst jest stosowany do demonstracji krojów pisma (czcionek, fontów), kompozycji kolumny itp. Po raz pierwszy został użyty przez nieznanego drukarza w XVI w.

Przykładowa kompozycja z użyciem Lorem ipsum:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam. Quisque semper justo at risus. Donec venenatis, turpis vel hendrerit interdum, dui ligula ultricies purus, sed posuere libero dui id orci. Nam congue, pede vitae dapibus aliquet, elit magna vulputate arcu, vel tempus metus leo non est. Etiam sit amet lectus quis est congue mollis. Phasellus congue lacus eget neque. Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.

W sieci istnieje multum generatorów wypełniaczy tekstu – pierwszy z brzegu: lipsum.com, loremipsum.io. Gdyby tego było mało istnieje możliwość wygenerowania tekstu po polsku: lipsum.pl – wystarczy zmienić tekst generatora.

[aktualizacja] A tutaj macie naprawdę ciekawy generator (bez reklam, bez wyskakujących okienek): https://www.websiteplanet.com/webtools/lorem-ipsum/

Jeśli doczytałeś do tego momentu to mam dla Ciebie jeszcze jedną ciekawostkę. Jeśli już jakiś czas pracujesz kreatywnie i wiesz co nie co o branży to z pewnością znasz fanpage na Facebooku: The Brief – co znosi psychika grafika… Wiele razy zastanawiałem się nad autentycznością dodawanych wpisów, czy czasem kogoś nie ponosi fantazja – do wczoraj:

Po wstępnych ustaleniach dotyczących wykonania, wdrożenia i późniejszego serwisu trzyjęzycznej strony internetowej zabraliśmy się w Net-Factory do roboty – niestety klient nie miał opracowanych tekstów. Branża dosyć specyficzna i bez znajomości tematu nie dało się improwizować, dlatego przesłaliśmy projekt w głównej mierze oparty o Lorem Ipsum. 

Oczywiście projekt zaakceptowany, kilka poprawek będzie do wykonania, ale najważniejsza część maila to informacja na temat Lorem ipsum:

To ja was tutaj tak zostawiam 🙂