mrcng.pl
mrcng.pl to wypadkowa moich projektów. Projektowanie stron, prowadzenie firmy, branża kreatywna.

Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm chce moich pieniędzy

Tak się złożyło, że otworzyłem nową działalność gospodarczą i nie minął nawet miesiąc, a już atakują mnie kolejni naciągacze. Pisałem kiedyś o EU Business Register czy o dziwnych załącznikach od kurierów.

Tym razem otrzymałem pismo z Warszawy od Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. Nazwa łudząco podobna do państwowego CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Samo pismo zostało sprytnie skonstruowane, dużo paragrafów, dużo prawniczych zwrotów, tak aby przeciętnemu Kowalskiemu ciężko było się połapać o co tak naprawdę chodzi… a chodzi o kasę. Co prawda nigdzie nie ma informacji o przymusie zapłacenia 290 zł, jedyna informacja sugerująca wezwanie do zapłaty to zwrot: Ogłoszenie wpisu w CRDGiF wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej zgodnie z aktualnym regulaminem CRDGIF, z tym, że zwrot fakultatywny oznacza dobrowolny, czyli nie ma żadnego prawnego obowiązku uiszczania tej opłaty.

CRDGiF to po prostu zwykły katalog firm. A właściciel katalogu chce namówić przedsiębiorcę do opłaty 290 zł za dodanie wpisu do katalogu. Jeszcze gdyby ten katalog jakoś się prezentował online to może i warto byłoby umieścić tam wpis z danymi kontaktowymi czy linkiem URL do strony firmowej, ale niestety katalog wygląda na stronę przygotowaną na kolanie i nie sprawia zbyt dobrego wrażenia.

Podsumowując nie ma żadnego obowiązku płacić fakultatywnej opłaty za dodanie firmy do CRDGiF. Nie dajcie się nabrać na pismo łudząco przypominające pismo urzędowe.